O projekcie

Priorytet 10 FESW.10.00 Aktywni na rynku pracy

Działanie FESW.10.08 Zwiększenie możliwości zawodowych osób zatrudnionych
 

Celem głównym projektu jest zwiększenie możliwości zawodowych osób zatrudnionych na podstawie umów krótkoterminowych i/lub pracujących w ramach umów cywilnoprawnych, zamieszkujących obszar województwa świętokrzyskiego. Cel główny zostanie osiągnięty dzięki uzyskaniu/uzupełnieniu kompetencji/kwalifikacji zawodowych poprzez udział w wysokiej jakości szkoleniach przez 210 Uczestników/-czek Projektu oraz uzyskanie przez min. 173 osoby kompetencji/kwalifikacji zawodowych potwierdzonych stosownym certyfikatem/zaświadczeniem/świadectwem do k.06.2026 r.

 

Grupa docelowa to 210 osób, które spełniają następujące kryteria:

  • są w wieku 18+
  • zamieszkują województwo świętokrzyskie w rozumieniu ustawy Kodeks Cywilny, w tym miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze
  • są osobami pracującymi zatrudnionymi na podstawie umów krótkoterminowych i/lub umów cywilnoprawnych
  • pracujące w branży budowlanej bądź chcące znaleźć pracę w branży budowlanej

 

DO UDZIAŁU W PROJEKCIE DODATKOWO PREMIOWANE BĘDĄ:

  • Osoby niepełnosprawne
  • Kobiety
  • Osoby zamieszkujące miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze
  • Osoby w wieku 55+
  • Osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych
  • Pracujący w branży budowlanej

 

WSPARCIE W RAMACH PROJEKTU:

  • Identyfikacja potrzeb Uczestnika Projektu – IPD
  • Indywidualne poradnictwo zawodowe
  • Dofinansowane szkolenia zawodowe, w tym:
  • szkolenie na operatora koparki klasa III (kod zawodu: 834205)
  • szkolenie na operatora koparko-ładowarki klasa III (kod zawodu: 834206)
  • szkolenie na operatora żurawi przenośnych i przewoźnych HDS (kod zawodu: 834316)
  • szkolenie na brukarza z uprawnieniami przecinarki do nawierzchni dróg o napędzie spalinowym (kod zawodu: 711205)
  • szkolenie na elektromontera z uprawnieniami SEP do 1kV (kod zawodu: 741207)
  • szkolenie na spawacza metodą MAG-135 (kod zawodu: 721204)
  • szkolenie na montera instalacji fotowoltaicznych z uprawnieniami SEP do 1kV (kod zawodu: 712614)
  • szkolenie na audytora energetycznego (kod zawodu: 214901)
  • szkolenie na instalatora pomp ciepła z modułem hydraulicznym i uprawnieniami F-GAZ (kod zawodu: 311930)
  • inne indywidualne szkolenia zawodowe
  • Pośrednictwo pracy

 

Efektem będzie poprawa sytuacji na rynku pracy osób pracujących, zatrudnionych na podstawie umów krótkoterminowych i/lub pracujących w ramach umów cywilnoprawnych, zamieszkujących obszar województwa świętokrzyskiego oraz nabycie kwalifikacji zawodowych przez co najmniej 80% osób korzystających ze wsparcia, co zostanie potwierdzone w formie certyfikatów, świadectw, zaświadczeń i zdanych egzaminów dających konkretne uprawnienia zawodowe. Dzięki działaniom na rzecz równości kobiet i mężczyzn oraz na rzecz osób z niepełnosprawnościami, zostanie zmienione stereotypowe podejście związane z pracami dla kobiet i mężczyzn. Dodatkowo Uczestnicy/-czki projektu biorący udział w szkoleniach zawodowych nabędą wiedzę z zakresu niedyskryminacji w miejscu pracy. Działania te będą wspierały równe traktowanie i niedyskryminację wśród pracowników.

 

Usługi odpowiadają na potrzeby i oczekiwania grupy docelowej i są nieosiągalne bez wsparcia z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

 

 Projekt realizowany w ramach otrzymanego wsparcia finansowego z Unii Europejskiej współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027

Całkowita wartość projektu: 1 036 055,55 PLN

Wartość wkładu Unii Europejskiej w projekt wynosi: 932 449,99 PLN

www.mapadotacji.gov.pl

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

 

Projekt zgodny z zasadami nieczynienia znaczącej szkody środowisku (DNSH)

  • IDENTYFIKACJA POTRZEB UCZESTNIKA PROJEKTU- IPD

Wsparcie obligatoryjne, poprzedzające inne formy wsparcia w ramach projektu. Każdy Uczestnik/Uczestniczka spotka się indywidualnie z Doradcą Zawodowym, w wymiarze śr.2h/UP.

Wsparcie będzie dostosowane do indywidualnych potrzeb Uczestnika/Uczestniczki, wynikających z ich wiedzy, umiejętności, kompetencji i kwalifikacji do wykonywania danego zawodu. Każdy Uczestnik/Uczestniczka otrzyma wsparcie obejmujące niezbędne formy pomocy w celu poprawy ich sytuacji na rynku lub utrzymania/uzyskania zatrudnienia.

Wsparcie będzie obejmować trzy etapy:

Etap I – Przeprowadzenie diagnozy sytuacji zawodowej Uczestnika/Uczestniczki projektu

Etap II – Przygotowanie Indywidualnego Planu Działania – IPD

Etap III – Realizacja IPD przez Uczestnika/Uczestniczkę ze wsparciem wiedzy Doradcy Zawodowego.

 

  • INDYWIDUALNE PORADNICTWO ZAWODOWE

Uczestnik/Uczestniczka projektu będzie uczestniczyć w poradnictwie zawodowym w formie indywidualnych spotkań-porad zawodowych w wymiarze 2h/osobę, polegających na bezpośrednim kontakcie z Doradcą Zawodowym w celu zapewnienia kompleksowego wsparcia prowadzącego do rozwiązania problemu zawodowego na podstawie indywidualnej sytuacji Uczestnika/Uczestniczki projektu, potwierdzonej dogłębną diagnozą. Podczas spotkań wzmacniane będą te obszary, które zdiagnozowane zostały w trakcie realizacji IPD.

Podczas spotkań Uczestnicy/Uczestniczki projektu wzmocnią swoje szanse na rynku pracy poprzez rozwój umiejętności prezentacji swoich atutów, określą swoje sylwetki zawodowe i podejmą decyzje dotyczące przyszłości zawodowej. Dodatkowo nabędą wiedzę z zakresu metod i technik poszukiwania pracy, poznają zasady konstruowania dokumentów aplikacyjnych, będących elementem autoprezentacji oraz przygotują się do zaprezentowania siebie, swoich kwalifikacji i umiejętności podczas rozmowy z pracodawcą.

 

  • SZKOLENIA ZAWODOWE

Zgodnie z opracowanym IPD Uczestnicy/-czki projektu będą uczestniczyć w szkoleniach, których celem jest uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania danego zawodu. Szkolenia będą zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami i potencjałem Uczestnika/Uczestniczki oraz ze zdiagnozowanymi potrzebami rynku pracy. 

Uzupełnienie/nabycie kwalifikacji lub kompetencji będzie weryfikowane i potwierdzane zgodnie z zasadami wskazanymi w załączniku nr 2 „Podstawowe informacje dotyczące uzyskiwania kwalifikacji w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus” do wytycznych Ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego dotyczących monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów na lata 2021–2027.

Wsparcie w postaci szkoleń świadczone będzie wyłącznie w ramach Podmiotowego Systemu Finansowania przez podmioty wpisane do Bazy Usług Rozwojowych oraz z wykorzystaniem usług dostępnych w BUR, dostępnej na portalu www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl.

Zaplanowane szkolenia w ramach projektu:

  • szkolenie na operatora koparki klasa III (kod zawodu: 834205)
  • szkolenie na operatora koparko-ładowarki klasa III (kod zawodu: 834206)
  • szkolenie na operatora żurawi przenośnych i przewoźnych HDS (kod zawodu: 834316)
  • szkolenie na brukarza z uprawnieniami przecinarki do nawierzchni dróg o napędzie spalinowym (kod zawodu: 711205)
  • szkolenie na elektromontera z uprawnieniami SEP do 1kV (kod zawodu: 741207)
  • szkolenie na spawacza metodą MAG-135 (kod zawodu: 721204)
  • szkolenie na montera instalacji fotowoltaicznych z uprawnieniami SEP do 1kV (kod zawodu: 712614)
  • szkolenie na audytora energetycznego (kod zawodu: 214901)
  • szkolenie na instalatora pomp ciepła z modułem hydraulicznym i uprawnieniami F-GAZ (kod zawodu: 311930)
  • inne indywidualne szkolenia zawodowe

Każde ze szkoleń w programie szkolenia będzie uwzględniało dodatkowo 8-godzinny moduł dotyczący niedyskryminacji w miejscu pracy. Szkolenia są dofinansowane w 90 %.

W ramach szkolenia zapewnione zostaną:

– badania lekarskie

– wykwalifikowana kadra, tj. trener/wykładowca/instruktor

– sala wyposażona w odpowiedni sprzęt dydaktyczny

– materiały szkoleniowe

– opłata za egzamin zewnętrzny

– dodatkowe ubezpieczenie NNW na czas trwania szkolenia.

Wszystkie szkolenia zakończą się egzaminem zewnętrznym oraz wydaniem certyfikatu/zaświadczenia/świadectwa potwierdzającego nabycie kompetencji lub kwalifikacji zawodowych.

 

  • POŚREDNICTWO PRACY

Każdy Uczestnik/Uczestniczka Projektu będzie uczestniczył/-a w spotkaniach z Pośrednikiem Pracy w wymiarze 2 godzin na UP. Pośrednictwo pracy ma na celu udzielanie osobom pozostającym bez pracy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia, ale także osobom pracującym, w celu uzyskania lepszego zatrudnienia. Pośrednictwo pracy bazować będzie na IPD i wspierać Uczestników/Uczestniczki Projektu w dojściu do zatrudnienia (jeśli osoba utraciła pracę w trakcie udziału w projekcie) lub w przypadku osób pracujących – nowego, lepszego zatrudnienia.

Pośrednictwo Pracy polegać będzie na pozyskiwaniu ofert pracy zgodnych z oczekiwaniami, predyspozycjami i kwalifikacjami Uczestników/-czek Projektu, a także możliwościami lokalnego rynku pracy. Uczestnicy/Uczestniczki Projektu zostaną wyposażeni w umiejętność sprawnego poruszania się po rynku pracy i samodzielnego poszukiwania pracy. Pośrednik Pracy pomoże przygotować się Uczestnikom/Uczestniczkom Projektu do rozmowy rekrutacyjnej, pomoże w przygotowaniu CV, listu motywacyjnego pod konkretne oferty zatrudnienia. Ukierunkowywanie pomocy będzie uwzględniać zapotrzebowanie na dane zawody i kwalifikacje zawodowe.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie „ZIELONE ŚWIATŁO”. Rekrutacja w ramach I Edycji naboru będzie trwała od 09.10.2024 do 08.11.2024.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie składają na etapie rekrutacji Formularz rekrutacyjny wraz z wymaganymi oświadczeniami i zaświadczeniami, o których mowa w Regulaminie rekrutacji i uczestnictwa w projekcie. Komplet dokumentów rekrutacyjnych znajduje się w zakładce Dokumenty do pobrania